ERDAL GÜLER

“Dünya Beş’ten Büyüktür Derneği” Olarak İçinde bulunduğumuz çağ; bir yandan bilginin evrenselleştiği, teknolojik imkânların en üst seviyelere yükseldiği bir zaman olsada; diğer yandan da zulmün yaygınlaştığı, savaşların çoğaldığı, İnsan haklarının hiçe sayıldığı, haksızlıkların arttığı, ölümlerin çoğaldığı, açlığın zirve yaptığı bir çağ.

 Dünyanın bir bölümünde İnsanlar açlıktan hayatını kaybederken Dünyanın diğer bir köşesinde servet, güven ve huzur içerisinde hüküm sürüyor.

 Yakın geçmişte; Bosna, Afganistan örneklerinde olduğu gibi bugün de Irak’tan Suriye’ye, Filistin’den Yemen’e, Mısır’dan Libya’ya, Afganistan’dan Ukrayna’ya kadar geniş bir coğrafyada, her gün bombalar patlıyor, milyonlarca insan evleri kaybediyor ve mülteci olmak zorunda kalıyor. Hayata henüz gözlerini açmış çocuklar enkaz altında hayatlarını kaybediyor, kadınlar tecavüze uğruyor, korumasız siviller savaşın gölgesinde hayat mücadelesi veriyor.

Uluslararası barışı ve güvenliği korumak hedefiyle kurulan Birleşmiş Milletler ise on yıllardır dünyanın dört bir yanında gerçekleşen savaşlara, insan hakları ihlallerine seyirci kalıyor.

                          Adaletsiz ve düşük temsiliyet üzerine inşa edilen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi sayesinde Dünya barışı ve güvenliği Beş Ülkenin tekeline verilmiş durumda. Yani dünyaki çocukların, kadınların, yaşlıların, sivillerin güvenliği ve dünyanın geleceği, Beş ülkenin dudaklarının arasına mahkûm ediliyor, Beş Ülkenin çıkar ve görüşleri dünya barışının önüne geçiriliyor Dünyanın bir çok yerindeki Zulümlere ve haksızlıklara göz yumuluyor.

Dünya nüfusunun büyük bir kısmının masa dışında bırakıldığı, 1,7 milyar müslümanın temsil edilmeği bu adaletsizlik düzenine karşı çıkıyoruz.

 

Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın “Dünya Beş’ten Büyüktür” sözünden ilham alarak yola çıktık.

 

“Dünya Beş’ten Büyüktür Derneği” olarak amacımız Tüm Dünyadaki mazlum ve mağdur halkların haklarını sivil toplum düzeyinde savunmak, yaşanan haksızlıklara, zulme dur demek ve adalete hizmet etmektir.

 

Özellikle İslam coğrafyasındaki haksızlıkların, zulümlerin, yoksullukların ortadan kaldırılması ve BM nezdindeki girişimlerin daha aktif, daha kararlı ve sürekli hale gelebilmesi için bir Sivil Toplum Kuruluşu olarak mücadele etmek ve çaba sarf etmek en büyük amacımızdır.

 

Tüm dünya milletlerinin temsil edildiği, savaşlara ve zulme gözlerin kapatılmadığı, çocukların ve sivillerin daha güvende olduğu, adaletli ve hakkaniyetli bir dünya için;

 

 “Dünya Beşten Büyüktür Derneği!”